2022-11-01

3D Secure nedir? Neden kullanılır?

İnternetten yapılan alışveriş miktarının 2010’un başından beri hızla artması, online ödeme sistemlerinin (Sanal Pos) güvenilirliğini tekrar elden geçirmesi ve uygun önlemleri almasına vesile oldu. 3D Secure (3 boyutlu güvenlik), müşteri kimlik doğrulaması olarak da bilinir, kredi ve debit kartlarla online ödeme yaparken dolandırıcılık yapılmasını engelleyen bir güvenlik protokolüdür. Bu ekstra güvenlik adımı, dünyanın en büyük elektronik ödeme sistemleri Visa ve MasterCard tarafından yaratılmış ve kurulmuş olup, yazılımlar“Verified by Visa” ve “MasterCard SecureCode” olarak isimlendirilmiştir. Uygulanmaya başladığından beri dünyadaki internet alışverişine olan güven endeksi yükselmiş, tüketiciler alışveriş yapmaya daha sıcak bakmaya başladılar.

Online ödeme sistemi doğrulaması 3 adımlı bir işlemdir ve bu işlemde 3 taraf bulunur (ödeme kuruluşu, satıcı ve ödeme arayüzü)

6 adımda 3D Güvenli Ödeme Sistemi’ni çalıştıralım.

Siz websitenizde 3D Secure çalıştırdığınız ve müşteri gelip kartını kullanmaya karar verdiği zaman geçeceği adımlar şöyle olacak:

  1. Müşteri kredi veya debit kart bilgilerini ödeme formuna girer
  2. İmzaPos kartın doğruluğunu sorgular.
  3. Müşterinin önüne 3D Secure sayfası çıkar ve bankayla kişisel bilgilerin mutabakatını tamamlar. Bu bazen bir şifreyle, bazen de bir PIN aracılığıyla yapılabilir.
  4. 3D Secure işleminin onaylandığı bilgisi İmzaPos’a geldikten sonra bilgileri bankaya iletir.
  5. Banka işleme onay verir.
  6. Müşteri yaptığı işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenir.

3D Secure’un avantajları

3D Secure’un en önemli avantajı anlaşıldığı üzere dolandırıcılık ihtimalini olabildiğince düşürür. Artık kartın gerçek sahibinden ikinci bir onay alınmadan işlem yapılamıyor olması, dijital ödeme sistemleri için atılmış çok önemli bir adım. Online alışverişi çok daha güvenli hale getirmesi, markaya olan bağlılığın artması, kullanımı kolay olması ve müşterinin inancını arttırması sonuç olarak web sitesinde geçirilen vakti ve harcanan nakdi arttırıyor 🙂

Müşterinin yanında ödeme sistemi de korunuyor

Art niyetli bir müşterilerin ödeme kuruluşlarıyla arasında oluşabilecek potansiyel bir tartışma/uyumsuzluk durumda ise, kanunlar 3D ile yapılmış ödeme varsa, satıcıyı koruyor. Yani, müşteri eğer sistemle özel bilgileri üzerinden mutabakat yaptıysa, ödeme geçerli sayılıyor. Bu tarz dolandırılıcılık yapılabilecek durumların da önüne geçmiş olunuyor.

Siz de 3D Güvenli Ödeme Sistemi’yle web sitenizde müşterilerinizden ödeme almak istiyorsanız, Sanal Pos Başvuru formunu buraya bırakıyoruz 🙂