Sanal Pos Röportaj

Turk-internet.com, Kurucu Ortaklarımızdan Özkan Meraş ile Röportaj Yaptı

sanal pos
Türk İnternet Endüstrisi Portalı Turk-internet.com, İmzaPos kurucu ortaklarından Özkan Meraş ile bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajda online ödeme sistemleri, e-ticaret, e-tahsilat ve sanal pos üzerine konuşuldu. Yazının tamamına buradan ulaşabilir, röportajı okumak için bu yazıya devam edebilirsiniz.

Sanal Pos ile ilgili bilgilerinizi tazelemek içinse, bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

 

 

 

Turk-internet.com: İnsanlar alışverişlerini yaparken gizli bilgilerini paylaşıyor ve kullandıkları yazılımların güvenli olmasını istiyorlar. Güvenlik konusunda ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Özkan Meraş: Güvenlik, finansal teknolojiler alanında çalışan şirketler için olmazsa olmaz birinci şarttır. Bu sektördeki şirketlerin tümü BDDK’nın belirlediği kurallara sıkı sıkıya uymak zorundadırlar. Bizim için de güvenlik kavramı vazgeçilmeyecek bir önem taşıyor. Hem kendi yazılımlarımızda hem de servis aldığımız veri merkezlerinde güvenliği en üst seviyede olmasına dikkat ediyoruz. İnsanlar, alışverişlerini yaparken tamamen güvende olduklarından emin olmalılar. Bu nedenle çalıştığımız e-para şirketlerine veya bankalara verileri iletirken gerekli güvenlik protokollerine tamamı ile sadık kalıyoruz. Bu noktada, Türkiye’nin sanal güvenlik konusunda dünyada lider ülkelerden biri konumunda olduğunu özellikle iletmek isterim. Tüm işlemler uçtan uca bütün safhalarda fraud (sahtecilik) kontrolü yapan yazılımlar tarafından otomatik olarak 7/24 takip ediliyor. Sistemlerimiz daha önceden şüpheli işlem yapmış kartı veya kişiyi tespit ederek işlemlerine izin vermiyor. Bu adımda dünyaca kabul görmüş PCI-DSS güvenlik sertifikası uyum süreçlerini ve dönemsel denetimlerini başarıyla tamamlamış böylece bu güvenlik sertifikasının sürekliliğini sağlayan şirketler ile yolumuza devam ediyoruz. İnsanların dikkate alması gereken tek konu 3D işlemlerde onay vermeden önce bu işlemi kendilerinin yaptığından emin olmaları.

Turk-internet.com: Sektörünüzde benzer işler yapan birçok firma var. Sektördeki rekabet ne durumda? Hangi alanlara yatırım yapıyorsunuz?

Özkan Meraş: Her işte olduğu gibi bu konuda da çalışan birçok firma var. Sektörümüz nispeten yeni ve konu da oldukça çekici olduğu için bu cazibeye kapılan şirketler değişik katma değerleri ile sektöre renk katıyorlar. Biz şirket olarak bu işin ilk gününden bu yana çalışan bir şirket olmanın az da olsa avantajını kullanıyoruz. Sektörde şu anda lider durumda kimse yok, rekabet kıran kırana devam ediyor. Zaten lider olmak bizim sektörde yanlış bir kavram. Sebebi yapmış olduğumuz iş hiçbir zaman bizim işimiz değil, biz sadece teknoloji desteği veriyoruz. İşimizin lideri ve patronu Merkez Bankası’dır. Biz de dahil tüm şirketler Merkez Bankası’nın gözetimi altında çalışır. Tabii ki bu rekabet ortamında hizmet kalitesinde farklılık yaratan şirketler bir adım öne çıkacaklar. Rekabet sorunlu ve sıkıntılı bir süreç. Bu yüzden hizmet kalitemizin yüksekliği, seçici olmamız ve butik çalışma prensibimizden ödün vermememizden dolayı biz rekabette bir adım öndeyiz diyebilirim. Tüm iş ortaklarımızla rekabet yaratmak yerine ortak çözümlerle işlerimizi büyütüyoruz, sonuç odaklı çözümler üretiyoruz.

Turk-internet.com: Korona virüs sonrası dönemde E-ticaret sektörünün orta ve uzun vadede hızlanarak büyüyeceği öngörülüyor. Bu aslında sizin gibi firmalar için büyük bir fırsat değil mi?

Özkan Meraş: Evet, biz de şirket olarak E-ticareti her ortamda dile getirerek bir dizi yatırım yaptık. Bu yıl içinde iSoftShop E-Ticaret altyapısı sistemleri şirketini bünyemize dahil ettik. İmzaPos sadece Sanal POS hizmet sağlayıcısı olarak değil  kendi bünyesinde e-ticaret sistemi de olan bir şirket olarak ve E-belge hizmetlerini de yapımıza entegre ederek 3 iş kolu üzerinden tek bir yapı şirketi olduğumuzu söyleyebilirim. Yani e-ticaret yapmak isteyen bir şirketin gereksinim duyduğu tüm destek yapıları tamamen entegre bir şekilde sağlıyoruz. Bu da diğer şirketlerde olmayan bir özellik ve bizi diğerlerinden farklılaştırıyor. E-ticaret geçmişi olan bir şirketiz ve birçok projenin içinde olan bir yapıda 2012 yılından bu yana hizmet vermekteyiz. Türkiye dışında, Amerika ve Hollanda’da da ofislerimiz mevcut. İçinde bulunduğumuz bu korona salgını süreci çok özel bir durum, bu süreçte e-ticaret ve e-dönüşüm hizmetleri çok hızlandı, büyüdü ama zaten e-ticaret her zaman bir büyüme trendi içindeydi, e-dönüşüm bütün şirketlerin geçmesi gereken bir süreç, salgın bu süreçlerin gerekliliğini daha da belirginleştirdi ve hızlandırdı. Mesela salgın öncesinde çok önemli bir gıda şirketi ile görüşmemizde bizim e-ticaret yapmaya ihtiyacımız yok diyerek hizmetlerimizi değerlendirmeye almadılar. Şimdi ise hemen her gün telefon açıp biz bu işe girmek istiyoruz diyorlar. Aslında şirketler biraz da panik havası içine girdiler. Sebebi kimsenin öngöremediği salgının iş süreçlerini değiştirmesi. Bakın, e-ticaret dışarıdan göründüğü gibi kolay bir iş değildir. Çocuk gibi düşünün doğar ve büyümesini izlersiniz. E-ticaretin de iş mantığı aynıdır. Şirketler bu dönemde farkında olmadan zararları daha da büyütüyor. İşi anlamaları için bütçe gerekli değil. E-ticareti anlamak gerekir. Çünkü bu işin içinde binlerce faktör vardır. E-ticaret işine sadece fırsatı değerlendirelim, zararı azaltalım diye bakılırsa, aksine durum daha da kötü olabilir. Bilinmeyen birçok e-ticaret şirketi türediği için bunu söylüyorum. Kullanıcılar çok dikkatli olmalılar. E-ticaret işinde yazılım en önemli ve dikkat gerektiren kısımdır. Biz de bu yüzden iSoftShop şirketinden ve ürünlerinden %100 emin olduktan sonra satın alma yaptık. Bu konuda kulaktan dolma bilgilerle bu işe girilemez, benim tavsiyem ve öngörüm mutlaka ama mutlaka çok dikkatli araştırma yapılmasıdır. Bizim büyüme için belirlediğimiz yıl 2022’dir. Şimdiden altyapı yatırımlarımızı yeni yeni teknolojileri dahil edecek şekilde planlamaktayız.

Turk-internet.com: Sektörde 10 yılı aşkın tecrübeniz var. Bir E-ticaret yazılımınız da var. E-tahsilat yazılımı ihtiyaçtan dolayı mı geliştirildi? Müşterilerinizin hangi konularda talepleri oluyor?

Özkan Meraş: Şirketlerimiz için geliştirdiğimiz toplamda 12 yılı kapsayan bir geliştirme sürecimiz var. E-ticaret yapan şirketlerin mutlaka bir e-tahsilat yani sanal pos altyapısına gereksinimleri oluyor. Biz de daha önce başka ödeme altyapıları ile entegre olarak çalışıyorduk. Şimdi ise kendi E-Tahsilat sistemimizi geliştirip e-ticaret sistemimize entegre ettik. Bu geliştirmede üye işyerlerimiz özellikle toptan ağırlıklı çalışan firmalar olduğundan onlar için bazı özellikler ekledik. Özellikle plasiyerlerin işlemlerini ve tahsilatlarını hızlı yapmaları konusunda talepler aldık ve bunları ürünümüzde gerçekleştirdik. Ama asıl önemli konu raporlama. Çok gelişmiş bir raporlama altyapımız var ve özellikle üretim ağırlıklı şirketlerde kişiselleştirilebilen raporlama altyapısı ile yeni nesiller kadar teknolojiye uzak şirketlerin de rahatlıkla anlayabileceği raporlar üretebiliyoruz. Bu yüzden bazı sektörlerde lider konumdayız. Sistemlerimizin uygun modüler yapısından dolayı bazı geliştirmeleri firmaya özel yapabiliyoruz ve bu hizmetlerin %90’ını şirketlere ücretsiz kullandırabiliyoruz. Bu yaklaşım da Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna kadar büyümemize katkıda bulunuyor diyebiliriz. Özellikle yeni neslin devraldığı şirketler otomasyona çok önem veriyor. Dijitalleşmenin farkında olan yeni nesil bizi dinliyor ve büyümelerine katkıda bulunuyoruz. E-tahsilat çözümü bunun en önemli adımı oldu diyebiliriz. Çek ile alışverişi şirketlerde %45 e kadar indirmiş olduk böylelikle.

Turk-internet.com: Online ödeme sistemleri seçeneklerini gözden geçirirken firma sahipleri nelere dikkat etmeli? İyi bir ödeme sisteminin sahip olması gereken temel özellikler nelerdir?

Özkan Meraş: Altyapı çok önemli, kurumsal şirketler altyapı konusunda çok dikkatli oluyor. Şirketin de geçmişine bakıyorlar. Bunlar temel özellikler aslında. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur işletmeler için sunulan çözümler. İşletmeler tahsilatını o veya bu şekilde yapıyor. Ödeme sistemlerinde farklılık yaratan 3 unsur var, güvenlik, hız ve kullanım kolaylığı. Herkes işlemlerin güvenli ve hızlı olmasını istiyor. İşlemlerin saniyeler içerisinde nasıl yapılacağının arayışı içindeler. İşte burada biz devreye giriyoruz. Sistemlerimizde anlık olarak 500 üye işyeri aynı anda istediği işlemi yapabilir. Ve bunu her şey düzgün olduğunda saniyeler içinde yaparak zaman ve para kazanıyorlar. Sistemlerimizde yapılan hatalı işlemleri de detaylı olarak görebiliyoruz. Bazı zamanlarda online alışverişe açık olmayan kartlar olabiliyor. Bazen de CVC kodunu düzgün girmeyenler de oluyor. Tüm bu hatalar firmalara raporlanıyor. Bazen banka servisi kaynaklı hatalar da olabiliyor. Bu hatalara karşı da özel önlemler alarak üye işyerlerimizin bu hatalardan etkilenmemesini sağlıyoruz. Online tahsilat artık hayatımızın bir parçası tüm detaylar internet sitemizde mevcut ve güncel blog yayınlarımızı da yakından takip etmelerini tavsiye ederiz.

Kaynak: https://turk-internet.com/korona-gunlerinde-dijital-odeme-sistemlerinin-yildizi-parladi/

 

 

Comments are closed.