B2b E-Ticaret

B2B E ticaret Sitesi İçin 4 Can Alıcı Tavsiye

Elinizde kaliteli, katma değerli ürünler var. Şimdi bunları dünyaya pazarlamak istiyorsunuz. Bu noktadan neden bir B2B e-ticaret sitesi kullanmam gerekiyor diye soruyorsanız,  müşterilerinizin size ulaşmak için iki yolu var:

1- Müşteriniz yoldan geçerken tabelanızı / atölyenizi / fabrikanızı görecek. İçeri gelecek ve “merhaba, ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?” diyecek.

2- Ne aradığını bilen bir müşteri olarak bir web tarayıcısı açacak ve aradığı ürünü bulmaya çalışacak. 

Bu iki opsiyon arasında, günümüz şartlarında sizce hangisini yakalama olasılığınız daha yüksek?

İnterneti kullanan 5.2 milyar kullanıcı var. Kapınızın önünden kaç kişi geçiyor?

Bunları bir teraziye koyup ölçtüğümüzde, artık internette bir mağaza (web sitesi) açmanın vaktinin geldiği barizdir. Peki, web sitesini kurarken nelere dikkat etmeliyim?

Bir web sitesi kurarken aslında üzerine kafa yorulması gereken birçok konu var. Bu yazımızda, işletmeden işletmeye odaklı çalışan firmaların göz önünde bulundurması gereken etkenleri sıralamaya çalışacağız.

Bir B2B web sitesinin kesinlikle anlatması gerekenler ; 

  • Bu web sitesinin / işletmenin amacı ne? Ne üzerine çalışılıyor?
  • Kimin için tasarlandı? Hedef kitlemiz kim?
  • Hangi özellikleri o işletmeyi farklı/güçlü kılıyor? Neden bu firmadan ürün/hizmet almalıyım?
  • Hangi ürün ve hizmetleri veriyorlar? Sitede neler var?

Bunların dışında, iki önemli konu daha var ki, etkili kullandığımızda bir web sitesini müşteri üretim makinesine çevirebilir.

  • Müşterilerinizin size sıkça sorduğu sorular ve bunların cevapları nelerdir?
  • Ziyaretçileriniz / potansiyel müşterileriniz neden sizden ürün/hizmet satın almalılar?

Yani aslında, içeriği yüksek kalitede üretirken ideal yapıyı ve işlevselliği verebilmek gerekir. Bu kıstasları yerine getiren web siteleri, potansiyel müşteri üretmeye yatkındır. Ancak, bu web sitesini bu noktaya getirebilmek için alıcılar ve güncel teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmalı, en baştan yoğun düşünerek tüm süreç doğru kurgulanmalıdır.

B2B E ticaret sitesinin kullanışlılığı ve akışı önemli

Bir siteye girdiğimiz zaman aslında tam olarak almak istediğimiz ürün/hizmet hakkında bilgi toplarız. Özellikle SEO puanlarını yapay olarak yükseltmek için interneti bir çöplüğe çeviren bilgi kirliliğinden hepimiz tiksinmiyor muyuz? Basit anlatımlı, insana hitap eden, düşüncelerimizi bir yerden alıp başka noktaya taşımaya çalışan sitelere daha çok giriyor ve bilgi edinmiyor muyuz?

Veya tam tersi, aradığımız konuyla ilgili araştırma yaparken bir web sitesine denk geliyoruz. Konu derin olduğu halde, 1-2 satır yazıyla kişiye üstünkörü bilgi veren bir içeriğe rastlayınca ne kadar vakit geçiriyoruz ki o sitede? Bizi tatmin edecek, doyuracak bir cevap bulamadığımızda hayal kırıklığına uğramıyor muyuz?

Ticareti yapan firmalar değil, insanlardır.

Web sitesini firmalar için değil, insanlar için hazırlarız.

İyi tasarlanmış bir web sitesinde, doğru içerikler kullanıcının rahat ve huzurlu bir şekilde bilgi almasını sağlamalı, onu eğitmeli. Üzerine kafa yorulmuş, kullanıcı deneyimini ön planda tutarak hazırlanmış bir web sitesi, her zaman Google’ın sıralamalarında önlerde yer alarak hak ettiği saygıyı yine insanlar tarafından görecektir. O yüzden içerikleri, makinaları, algoritmaları düşünerek yazmak yerine, insanları düşünerek yazmamız önemli.

İyi bir B2B web sitesi tasarlamadan önce şu 4 koşulu detaylı değerlendirmek gerekir.

1- Önce içeriği planlayın

Doğrudan son kullanıcıya satış yapan firmalar (Gittigidiyor , n11, hepsiburada, amazon vb.. ) web sitelerini hep sundukları içeriğin ön planda olmasına dikkat ederler. En önemli gördükleri şey, müşterinin aradığı ürünü en hızlı şekilde bulmasına yardım etmek ve satışı mümkün olduğunca seri bir şekilde tamamlamaktır.

İşletmeler arası e-ticaret yaparken de, artık firmaların bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor. Siteler tasarlanırken, kullanıcıya hitaben içeriğin hazırlanması, temiz bir şekilde sunulması ve istenen hareketi yaptırmaya yönelik çağrıların  (bir form doldurulması, telefon açılması, randevu ayarlanması vs..) olması önemlidir. 

Haydi biraz zihin egzersizi yapalım.

Bir bloga mı ihtiyacınız var? Verdiğiniz reklamların hedef sayfaları doğru tasarlanmış mı? Bu reklamlar, pazarlama stratejinize uygun mu? Peki ya testler? Hangi cümleler daha etkili? Duygu ve düşüncelerine kadar hedef kitlenize çalıştınız mı? Bu hassas noktalara ulaşabiliyor musunuz?

Bahsettiğimiz bu sorulara tabiki eklemeler yapabilirsiniz. Önemli olan, bu sorgulamaları yaptıktan sonra hangi çözümlere ihtiyacınız olduğunu saptamanız ve içerik üretirken bu sorunları çözüyor olmanızdır.

Örneğin, müşterilerinizle iletişimde kalmanız önemli. İlişkiyi sıcak tutmak için haftada bir içerik girerek paylaşmanız gerekiyor. Çözüm Blog. Tıpkı şu an okuduğunuz blog gibi. Hem bilgilendirici, hem de güncel bilgilerle iletişim kurun. Bu sayede hem sıcak temasınız sürecek, hem de Google’ın nezdinde düzenli olarak orjinal içerik ürettiğiniz için sıralamalarda rakiplerinizin üzerinde gösterileceksiniz. Dolayısıyla, sizin işinizi arayan kullanıcıları sitenize çekme potansiyeliniz artacak , otoriteniz ve marka imajınız güçlenecek.

2- Tüm cihazlar için optimizasyon yapın.

2016 yılının Temmuz Ayı’ndan itibaren Google verilerine göre mobil cihazlardan yapılan aramalar masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramaları geçti. Bu oran, 2018 yılında %60-%40 seviyelerine geldi. Bu yüzden, müşteriniz mobil bir cihazdan bağlandığında ona iyi bir arayüz göstermek ve profesyonel bir görüntü vermek çok önemli. Sadece telefonlar için değil, her boyutta mobil cihaz için optimize edilmiş bir e-ticaret sitesi, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Google’ın bu konuda çok hassas olması, uygulayacağınız dijital pazarlama stratejisine de etki edecektir.

3- Yalın tasarımlı bir B2B site

Web sitesinin tasarımını mümkün olduğu kadar yalınlıştırmanız gerekir. Çünkü ;

  • Yalın tasarlanmış sitelerin kullanımı kolaydır. Renk geçişleri, gölgelemeler, uzun yazılar artık kullanılmıyor. Kullanıcılar tıklanabilir butonları konumlamalarından anlayarak işlemlerini tamamlamayı istiyorlar.
  • Basit renkler kullanın.
  • Yalın tasarım web siteleri mobil cihazlarda (telefon ve tablet) gezinmeyi kolaylaştırır. Bu da web sitesinin kompleksiliğinden ve “derinliğinden” arındırılmasına, dolayısıyla Google’da daha üst sıralarda yer almanızı sağlar.
  • Uzun uzun yazılmış yazılar artık okunmuyor. Yazıların kullanıcıların en çok ilgisini çekecek şekilde tasarlanması, okurken bir yandan yorulmaması için nefes alınabilecek boş alanlar bırakılması önemlidir. Bu, kullanıcıya vermek istediğiniz bilgileri verimli bir şekilde iletmenizi sağlar.

4- Doğru Sanal Pos firmasıyla E-ticaret yapın.

Bahsettiğim diğer 3 tavsiyeye uyarak tasarladığınız e-ticaret sitesinden satış yapacaksınız. Artık bir Sanal Pos‘a ihtiyacınız var. Müşterilerinizin alışveriş deneyimini güvenli ve huzurlu bir şekilde tamamlayabilmesi için doğru Sanal Pos firmasını seçmeniz önemli. Kolay entegrasyon, ücretsiz başvuru imkanı ve deneyimli kadromuzla bu konuda size yardımcı olmaya hazırız. Başvurunun nasıl yapılacağı ile ilgili yazdığımız bu yazıdan da nelere ihtiyacınız olduğunu tespit edebilirsiniz.

Bizimle çalışmak isterseniz sanal pos başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, yeni B2B müşteriler bulmak isteyen ve bunu dijital yollardan yapmak isteyen firmalar, web sitesi tasarımı yaparken bir takım önemli noktalara dikkat ederek rekabet avantajı sağlayabilirler. İçeriğin önceden planlanması, tüm cihazlara uygun olarak tasarlanması ve bu tasarımda mümkün olduğu kadar yalın bir kurgunun yapılması, ziyaretçilerinizin iyi bir deneyim yaşamasına vesile olacaktır. Bu da daha fazla iletişim ve daha fazla sonuç demektir. Arama motorlarının da bu kıstasları yerine getiren web sitelerini ön sayfalarda göstermesi de aynı oranda işinize pozitif etki etmesini sağlayacaktır.

Sizin web siteniz nasıl? Müşterilerinizi sizinle iş yapmaları için heveslendiriyor mu? 

Comments are closed.