Mail-order-tahsilat

Mail order tahsilat sistemi nedir? Güvenli midir?

Mail order tahsilat sistemi, müşteriden alınan kart bilgilerinin (isim soyisim, kart no, son kullanma tarihi ve cvc) POS makinesinde tuşlanması yoluyla yapılmasıdır. Mail order ile tahsilat yapabilmek için müşteriden yazılı izin alınması mecburidir. 

Peki, mail order yöntemini kullanmak için kart bilgilerinizi bir başkasıyla paylaşmak gerçekten güvenli mi?

07.04.2016 tarihinde çıkan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“KVKK”) göre, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlarda, herhangi bir veri sızıntısı saptanması durumunda kurum boyutu ve verdiği hasar oranında cezai yaptırım uygulanmaya başlandı. Özellikle şu maddeye dikkat edersek;

MADDE 7- (1) Bu Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel veriler resen veya ilgili kişinin talebi üzerine veri sorumlusu tarafından silinir, yok edilir veya anonim hâle getirilir.

Mail order sistemini kullanmak için paylaştığınız kart bilgileriniz muhtemelen fiziksel olarak ortadan kaldırılmıyordur. Mesela bir kağıt parçasına not alınmış kart bilgileri yine orda duracak ve tesadüfen ordan geçen art niyetli birinin eline geçebilir. Bu da takdir edersiniz ki huzurunuzu kaçıracaktır. Veya, paylaştığınız kişinin bizzat kendisi, bu bilgileri harici bir POS’ta kullanarak işlem yapabilir. Kanunda yapılması gerektiği ve uygulanan cezalar belirtiliyor olsa da, bu riski almaya değmeyecektir. 

Başımıza geldikten sonra önlem almanın anlamı kalmıyor değil mi? Problemi başlamadan bitirelim.

Teknoloji geliştikçe ödeme sistemleri de gelişiyor. Artık bir tuşla, bir SMS üzerinden, bir link üzerinden, bir QR kodu okutarak ödemelerinizi tamamlayabiliyorsunuz. Mail order ödeme sisteminin yarattığı güvensizliği dijital ortamda devlet tarafından korunan, 256 bit SSL şifrelemeyle güvenliği sağlanan bir altyapıyla kolayca ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Cevabı burada (SMS & Link ile ödeme alma)

Sonuç olarak bakarsak, mail order sistemi yerine kullanılabilecek daha iyi alternatifler varken özel bilgilerimizi daha özenli kullanmaya dikkat etmeliyiz. Evet bazen işlerimiz yetişmiyor, hızlı halledebilmek için kişisel verilerimizi paylaşıyoruz ama bunun kendimize ne gibi sonuçlar doğurabileceğini öngörerek hareket etmeliyiz. Corona Virüsü’ne karşı yaptığımız ve yapacağımız gibi, önleyici ve koruyucu tedbirler alarak bu problemleri kökten çözmeliyiz.

P.S: Sokağa çıkma yasağının tadını çıkarın. Ev, huzurdur. #evdekal

Comments are closed.